Web Tasarım, e ticaret,kurumsal danışmanlık
 

google seo optimizasyon teknikleri

Arama motorlarında daha iyi yer almak için google search optimizasyon SEO teknikleri

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motorlarına Kayıt (Search Engine Submission-Registration) kavramı ile zaman zaman bazıları tarafından karıştırılsa da asla aynı şey değildir.

Arama Motoru Optimizasyonu; web sitenizin mümkün olduğunca arama motorlarında ilk sayfalarda-ilk sıralarda çıkması amacına yönelik yapılır.Ancak; Arama Motoru Optimizasyonu yapılması demek sitenizi hemen ilk bir-ikisayfaya taşımayabilir.Arama Motorlarında ilk sayfalarda çıkmak-bulunmak için yapılacak çalışmalar devamlılık ister---bir defa arama motorları optimizasyon yaptık ve arama motorlarına da kayıt olduk,tamamdır- iş bitti şeklinde bir anlayış söz konusu değildir.---Özellikle rekabet yoğun sektörlerde Googleda birinci sayfada olmak için kıran kırana bir yarış söz konusudur ve GOOGLE sıra yükseltme çalışmaları çok çalışma gerektirir.---

Arama motorlarına kayıt ise; sizin web sitenizin varlığının arama motorlarına  haber verilmesidir. Arama motorlarına kayıt olmuş olmakla; websitenizin varlığından arama motorlarını haberdar ediyorsunuz, sadece arama motorlarına kayıt işlemi sizin sitenizin arama motorunda ilk sayfalarda ve üst sıralarda- ilk sıralarda görüntüleneceği anlamına ne yazıkki gelmez.

Web sitenizin Arama motorlarında mümkün olduğunca daha iyi üst sıralarda/ ilk sayfalarda bulunma ve görüntülenmesi için mutlaka Arama Motoru Optimizasyonu 'nun yapılması gerekir.

Her bir arama motoru-directory-dizin ise aynı prensiplerle çalışmaz. Yani bir arama motorunda daha ön sayfalarda bulunurken,diğer arama motorunda  daha farklı sayfada bulunmanız mümkündür. Major arama motorları düşünülerek buna göre optimizasyon yapmak,ülkemizde en çok kullanılan arama motoru olması açısından Google Arama Motoru göz önüne alınarak ''arama motoru optimizasyonu'' -Google optimizasyonu yapılması gerekir..

Arama motoru denilince akla Crawler ve dizin birlikte gelir ancak;Crawler ve dizin farklı yöntemle çalışır. Web sitenizde değişiklikler yaparsanız bu durum web sitenizin arama motorundaki yerini ve bulunma sırasını değiştirir,ancak sitenizdeki sayfalarda değişiklik yapmanız sizin sitenizin dizindeki durumunu etkilemez,dizinler insanlar tarafından yönetilir ve bu editörlük yapan insanlar sizin sitenizi kaydederler. Arama motorları ise sitenizdeki her bir güncellemeyi dikkate alırlar.

Her bir arama motorunun bir web sitesinde dikkat ettiği hususlar ise aynı değildir.Ancak,örneğin İngilizce çok geçerli bir dünya dilidir. Çok iyi İngilizce bilen birisi bir çok yabancı insan da İngilizce bildiği için anlaşabilir. Ancak İngilizceyi çok iyi bilen bu insanın,İngilizceden başka 4 geçerli yabancı dil daha bildiğini varsayarsak , çok daha fazla yabancı ile anlaşabilir. İşte bu şekilde bir yabancı dil bilen insanla 5 yabancı dil bilen insanın aynı olmayacağı gibi, farklı arama motorlarının da çalışma prensipleri aynı değildir ancak major arama motorlarının çoğunluğunu düşünülerek-veya-arama motoru önem derecesi göz önüne alınarak yapılan iyi bir arama motoru optimizasyonu web sitenizin bir çok arama motorunda daha önlerde,ilk sayfalarda çıkmasını sağlar.Türkiye'de en çok Google arama motorunda arama yapmak tercih edilmektedir,bu nedenle de Google optimizasyonu yapmak ve Google Optimizasyon sürecini ve diğer web geliştirme sürecini devam ettirmek;Google da ilk bir kaç sayfada bulunmak açısından çok gereklidir.

Öncelikle Arama motorlarına iyi bir Davet Mektubu hazırlamalısınız. Siz davet edilmediğiniz ve hiç tanımadığınız bir yere orkideler ve şampanya alıp gidermisiniz? Peki arama motorlarının işi bu kadar çokken işi gücü sizin sitenizi bulmak mı?Onlar da kendilerini en iyi şekilde davet eden web sitelerini daha üst sıralara alırlar.

Google Optimizasyon Hakkında

SEO Ingilizce karsiligi olan Search Engine Optimization veya Search Engine Optimizer kelimesinin karsiligidir. Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamina gelir.Site yada sayfaniz için yaptiginiz her türlü optimizasyon islemin genel adida denile bilir.Site veya sayfalarinizin Arama Motorlari tarafindan daha kolay bulunup indekslenmesi ve Arama Sonuç Sayfalarinda SERP üst siralarda çikmasini saglamak amaciyla site veya sayfalariniza uygulanan islemlerdir.Sitenizin içerigi ne kadar iyi olursa olsun, insanlara bunu tanitamadiktan sonra yapilan tüm emekler, bosa gitmektedir. Sitenizi insanlara tanitmanin en kolay yolu arama motorlaridir.Arama motorlarinda da hak ettiginiz dogru yeri alabilmek için,Search Engine Optimization kurallarini bilmek ve sitemize uygulamak erekmektedir.Her Arama motoru kendi siralama algoritmasini gelistirmekte ve bunu bir sir gibi saklamaktadir.Özellikle Google insanlarin arama algoritmasini çözmesini istemediginden dolayi belli araliklarla algoritmasini degistirmekte ve bilinen tüm teorileri çürütmektedir.

SEO nedir? Google, sitemi Google dostu sitelere ekleme teklifi sunan şirketlerle çalışmamı önerir mi?


Arama Motoru Doktorları

SEO, "search engine optimizer" (arama motoru doktoru) teriminin kısaltmasıdır. Birçok SEO, web sitesi sahiplerine metin yazmaktan site düzenleme önerilerinde bulunmaya ve bir sitenin gönderilebileceği ilgili dizinleri bulmaya yardımcı olmaya kadar birçok yararlı hizmet sunmaktadır. Ancak, etik davranmayan bazı SEO'lar, saldırgan pazarlama çalışmaları ve arama motoru sonuçlarını dürüst olmayan bir şekilde değiştirme girişimleri yüzünden sektöre gölge düşürmüştür.

Google'ın hiçbir SEO ile ilişkisi yoktur ve bu konuyla ilgili herhangi bir öneride bulunmamaktadır. Ancak, sitenizi geliştirecek bir SEO ile arama motoru sonuçlarından tümüyle çıkarılma olasılığınızı artırma dışında bir işe yaramayacak SEO'ları birbirinden ayırmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu verebiliriz.

 • Sebepsiz yere size e-posta gönderen SEO firmalarından sakının.

  İşin ilginci, bu spam e-postalardan biz de alıyoruz:

  "Sayın google.com.tr,
  Web sitenizi ziyaret ettik ve büyük arama motorlarının ve dizinlerinin çoğunda gösterilmediğinizi fark ettik..."

  "Gece kilo vermeye" yarayan diyet haplarına veya görevden alınmış diktatörlerden gelen ve para transferine yardımcı olmanızı isteyen ricalara karşı şüphe duyduğunuz kadar, arama motorlarıyla ilgili istenmeyen e-postalara karşı da şüpheyle yaklaşmalısınız.

 • Kimse Google'da 1. sırada listeleneceğinizi garanti edemez.

  Sitenizin hangi sırada yer alacağını garanti eden, Google'la "özel bir ilişkisi" olduğunu ileri süren veya Google'a "öncelikli gönderim" olanağı tanıdığına ilişkin reklam yayınlayan SEO'lardan sakının. Google için hiçbir öncelikli gönderim yöntemi yoktur. Aslında, bir siteyi Google'a göndermenin tek yolu, doğrudan URL Ekle sayfamızı veya Google Site Haritaları programını kullanmaktır ve siz de bunu hiçbir ücret ödemeden yapabilirsiniz.

 • Eğer bir şirket kendi bilgilerini gizliyorsa veya niyetini açık bir şekilde ortaya koymuyorsa dikkatli olun.

  Anlamadığınız konular için açıklama isteyin. Bir SEO'nun sizin adınıza giriş sayfaları veya "kullanılmayan" etki alanları gibi aldatıcı veya yanıltıcı içerikler oluşturması durumunda, siteniz Google dizininden tümüyle çıkartılabilir. Sonuç olarak, hizmet aldığınız şirketlerin etkinliklerinden siz sorumlusunuz ve bu nedenle, size nasıl "yardımcı" olmayı planladıkları hakkında tam bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmalısınız.

 • Kesinlikle bir SEO'ya bağlantı vermek zorunda değilsiniz.

  "Herkese açık" bağlantıların gücünden, popüler bağlantılar oluşturma planlarından veya sitenizi binlerce arama motoruna göndermekten bahseden SEO'lardan sakının. Bunlar, büyük arama motorlarının sonuçlarındaki sıralamanızı etkilemeyen yararsız etkinliklerdir ve olumsuz kabul edilebileceğiniz sonuçlara da yol açabilir.

 • Bazı SEO'lar, tarayıcının adres çubuğuna doğrudan anahtar kelime girme özelliği sağladıklarına sizi inandırmaya çalışabilir.

  Bu gibi tekliflerin çoğu, kullanıcıların ek yazılımlar yüklemesini gerektirir ve az da olsa bazı kullanıcılar bunu yapmaktadır. Bu gibi teklifleri büyük bir dikkatle değerlendirin ve sadece kendi kaynaklarına dayanarak, kaç kişinin gerekli uygulamaları indirdiğini bildiren raporlara şüpheyle yaklaşın.

 • Seçim yaparken dikkatli olun.

  Bir SEO'ya başvurmayı düşünürken sektörle ilgili biraz araştırma yapabilirsiniz. Bu araştırmayı yaparken Google'ı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca, özellikle saldırgan bir SEO hakkındaki şu makale dahil olmak üzere, basında çıkan uyarı amaçlı haberleri de okuyabilirsiniz: http://seattletimes.nwsource.com/html/businesstechnology/2002002970_nwbizbriefs12.html. Google belirli bir şirket hakkında görüş bildirmez. Ancak, kendini SEO olarak adlandıran ve kabul gören ticari davranış sınırlarını uygulamalarıyla açıkça aşan bazı firmalarla karşılaştığımızı belirtmek isteriz. Dikkatli olun.

 • Paranızı neye harcadığınızdan emin olun.

  Google, arama sonuçlarımızda daha iyi bir sıralama hakkı satmaz. Ancak, bazı arama motorları, tıklama başı ödeme veya katılım için ödeme yöntemleriyle normal web araması sonuçlarını birleştirmektedir. Bazı SEO'lar arama sonuçlarında size yüksek sıralama vaat eder ancak, sizi arama sonuçlarına değil reklam bölümüne yerleştirir. Hatta bazı SEO'lar, diğer arama motorlarını "kontrol ettikleri" ve kendilerini istedikleri sıraya yerleştirdikleri yanılsamasını oluşturmak için, teklif fiyatlarını gerçek zamanlı olarak değiştirir. Bu Google'da işe yarayan bir yöntem değildir çünkü, reklamcılık programımız açık bir şekilde etiketlenerek arama sonuçlarımızdan ayrılmıştır. Ancak, hizmet almayı düşündüğünüz SEO'lara bir programa sürekli olarak katılmak veya geçici bir süreyle reklam yayınlamak için ne ücret ödemeniz gerektiğini mutlaka sorun.

 • Çok sayıda SEO'yla konuşun ve diğer SEO'lara hizmet almayı düşündüğünüz firmayı önerip örmediklerini sorun.

  Referanslar iyi bir başlangıçtır, ancak sizi her konuda bilgilendirmez. Şirketin ne kadar süredir bu alanda çalıştığını ve tam zamanlı kaç çalışanı olduğunu sormalısınız. Baskı altında kaldığınızı ve huzursuz olduğunuzu hissediyorsanız sezgilerinize güvenin ve tedbirli davranın: güvenebileceğiniz bir firma bulana kadar bekleyin. SEO firmanıza, bulduğu kötü amaçlı spam'ları, http://www.google.com/contact/spamreport.html sayfasındaki spam şikayet formumuzu kullanarak Google'a bildirip bildirmediğini sorun. Etik davranan SEO firmaları, Google'ın spam yönergelerini ihlal eden aldatıcı siteleri bildirmektedir.

 • Yasal açıdan korunduğunuzdan emin olabilirsiniz.

  Kendi güvenliğiniz için, tam ve koşulsuz bir geri ödeme garantisinde ısrar etmelisiniz. Herhangi bir nedenle sonuçtan memnun olmamanız veya SEO'nuzun etkinliklerinin, etki alanı adınızın bir arama motoru dizininden çıkarılmasına neden olması durumunda geri ödeme talebinde bulunun. Ücretlendirmeyi de içeren yazılı bir sözleşme yaptığınızdan emin olun. Ayrıca bu sözleşmede, arama motorlarının site eklerken uyulmasını istediği tüm yönergelere uyulacağı da belirtilmelidir.

Web sitesi sahipleri genellikle ne gibi kötüye kullanım durumlarıyla karşılaşmaktadır?

Yaygın hilelerden biri, yanıltıcı yönlendirmeler aracılığıyla kullanıcıları bir siteye yönlendiren "gölge" etki alanlarının oluşturulmasıdır. Bu gölge alanlar, çoğunlukla bir müşteri adına çalıştığını öne süren SEO'lara aittir. Ancak, iş ilişkiniz bozulursa SEO da etki alanı adını farklı sitelere, hatta bir rakibinizin etki alanına yönlendirebilir. Bu durumda, müşteri tümüyle SEO'ya ait rakip bir siteyi geliştirmek için ödeme yapmış olur.

Başka bir yasadışı uygulama ise, müşterinin sitesinde herhangi bir yere, anahtar kelimeler yüklenmiş "giriş" sayfaları yerleştirmektir. SEO, bu uygulamanın sayfayı daha fazla sorguyla alakalı kılacağını vaat eder. Aslında bu, tek tek sayfalar anahtar kelimelerle genellikle pek alakalı olmadığı için yanlıştır. Ancak, çok daha dikkatli olmayı gerektiren bir hile daha vardır: Giriş sayfaları çoğunlukla, SEO'nun diğer müşterilerine yönlendiren gizli bağlantılar içermektedir. Bu tür giriş sayfaları, bir sitenin bağlantı popülerliğini azaltır ve siteyi uygunsuz ya da yasadışı içerik bulundurabilen diğer SEO müşterilerine yöneltir.

Başka hangi konulara dikkat etmek gerekir?

Dolandırıcı SEO'lardan korunmanıza yardımcı olacak bazı uyarı işaretleri vardır. Bu konuda kapsamlı bir liste olmadığı için şüphelendiğiniz durumlarda sezgilerinize güvenmelisiniz. Ayrıca, SEO aşağıdakilerden birini yaparsa derhal ilişkinizi sonlandırın:

 • gölge alanlara sahipse
 • giriş sayfalarında diğer müşterilerinin bağlantılarını yerleştiriyorsa
 • adres çubuğunda anahtar kelimeler satmayı teklif ediyorsa
 • gerçek arama sonuçları ve arama sonuçlarında görünen reklamlar arasında ayrım yapmıyorsa
 • sıralamayı sadece, sizin de elde edebileceğiniz, anlaşılması zor ve uzun anahtar kelime grupları kullanılması durumunda garanti ediyorsa
 • çeşitli takma adlar veya sahte WHOIS bilgileri ile çalışıyorsa
 • "sahte" arama motorlarından, casus yazılımlardan veya işe yaramaz yazılımlardan trafik alıyorsa
 • Google dizininden çıkarılmış alan adlarına sahipse veya kendisi de Google'da belirtilmiyorsa

Bir SEO tarafından aldatıldığınızı düşünüyorsanız şikayette bulunabilirsiniz.

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), aldatıcı veya hileli ticari uygulamalar hakkındaki şikayetlerle ilgilenmektedir. Bir şikayet formu doldurmak için aşağıdaki sayfayı ziyaret edin: http://www.ftc.gov/ ve "Bir Şikayetin Online Olarak Bildirilmesi" bağlantısını tıklayın ya da 1-877-FTC-HELP no'lu telefonu arayın veya aşağıdaki adrese mektupla bildirin:

Federal Trade Commission
CRC-240
Washington, D.C. 20580

Eğer şikayetiniz başka ülkede bulunan bir şirketle ilgiliyse lütfen şikayetinizi şu adrese bildirin:
http://www.econsumer.gov/. http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35291&query=seo&topic=&type=

 

 


 
© 2009 Tüm Hakları Saklıdır
Krea Medya. Gelincik Cad. Nenehatun Mah. Zafer.Apt No:12 /2 Bayrampaşa-Maltepe İstanbul
0 212 567 10 82 destek@webtasarimcisi.net